Triathlon jest zaliczany do grupy sportów wytrzymałościowych. Stanowi kombinację trzech dyscyplin: pływania, jazdy na rowerze oraz biegania. W zależności od długości dystansu zostały wyodrębnione poszczególne kategorie takie jak sprint, dystans olimpijski, 70.3/140.6 Ironman czy dystanse ultra.
Triathlon, jako sport wytrzymałościowy, wymaga od zawodnika regularnej odnowy biologicznej oraz wprowadzenia autoterapii. We współczesnym postępowaniu fizjoterapeutycznym wykorzystuje się szeroko pojętą terapię manualną, techniki osteopatyczne czy trening funkcjonalny. Niezwykle ważnym elementem, zwłaszcza w kontekście sportu amatorskiego, jest uświadomienie zawodnikowi konieczności prowadzenia autoterapii w postaci krioterapii, foam rollingu i użytkowania odzieży kompresyjnej.
Masaż, który stanowi jedną z najstarszych form terapeutycznych, swoje zastosowanie odnajduje w wielu dziedzinach fizjoterapii. Zajmuje szczególne miejsce w postępowaniu rehabilitacyjnym w medycynie sportowej, stanowiąc jedną z fundamentalnych i podstawowych metod odnowy biologicznej u sportowców, zwłaszcza w kontekście sportu
wytrzymałościowego.
Monografia
Fizjoterapia w sporcie na przykładzie zawodników uprawiających triatlon, ze szczególnym uwzględnieniem roli masażu